У Зеленського прийшли до висновку, що "Роттердам +" забезпечує найнижчу ціну вугілля

Формула "Роттердам+" забезпечує найнижчу ціну вугілля. Про це написав у Facebook головний редактор видання "Цензор.НЕТ" Юрій Бутусов з посиланням на дані, що були озвучені 19 серпня на нараді в Офісі президента за участю глави держави Володимира Зеленського, передає 5 канал.

За даними джерел "Цензор.НЕТ", у нараді взяли участь представники Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

На нараді з питань енергетики прозвучали дані, що формула "Роттердам+" дає закупівельну ціну вугілля для української енергосистеми на рівні 1741 грн за тонну. Відповідний слайд Бутусов виклав у соцмережі.

Згідно з інфографікою, ціна українських державних шахт становить 2500 грн за тонну за собівартості 3966 грн за тонну. Імпорт енергетичного вугілля з ПАР обходиться в 1811 грн, зі США та Колумбії – 1913 грн.

Журналіст зазначив, що на нараді озвучили інформацію про те, що Україна завантажує на склади понад 49 тисяч тонн вугілля на день, а фактична витрата – 73 тисяч тонн на день.

"Витрата не заповнюється. Якщо не поповнювати запаси, то їх вистачить лише до середини жовтня. Ситуація критична і потребує швидких рішень. Тому треба ухвалити рішення: як купувати вугілля для теплової генерації? Почали обговорювати вугілля. Виявилося, що вугілля зараз вигідно купувати або в Колумбії за 1900 грн за тонну, або... за схемою "Роттердам+", за якою НАБУ і САП ведуть гучну кримінальну справу й оцінюють збитки від схеми в 19 млрд. Парадоксальна ситуація. Із чим підуть до суду НАБУ і САП щодо "Роттердам плюс", якщо новий Кабмін буде змушений знову організувати дешевші закупівлі з Росії за тією ж самою "Роттердам+"?" – зазначив Бутусов. 

Інформацію, що її оприлюднив Бутусов вже прокометував журналіст і блогер Аркадій Бабченко на своїй сторінці у Facebook.

"Але дозвольте... А як же так... Адже "Роттердам+, бариги, тарифи... Наживаються... Чудовий інсайд від Юрія Бутусова. А вас попереджали", – написав блогер.

Нагадаємо, у 2016 році Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), затвердила методику розрахунку оптової ціни електроенергії, яка базується на європейському індексі цін на вугілля. У формулу "Роттердам+" входить ціна вугілля для виробництва електроенергії, яка базується на котируваннях вугільного хаба ARA (Амстердам – Роттердам – Антверпен), плюс доправлення в український порт. Економія для побутових і промислових споживачів завдяки формулі становила до 40 млрд грн завдяки введенню граничної ціни вугілля у структурі тарифу на електроенергію, уважає голова НКРЕКП Оксана Кривенко.

З 1 липня 2019 року набрав чинності новий ринок електроенергії, який скасував колишні принципи формування цін, і формула "Роттердам +" припинила дію, але розслідування НАБУ триває.