Україна та Росія підписали угоду про транзит газу

Україна та Росія підписали угоди, необхідні для продовження транзиту російського газу до Європи через Україну з 1 січня 2020 року. Про це повідомив президент Володимир Зеленський у Telegram-каналі.

Інформацію про це підтвердили голова Газпрому Олексій Міллер, а також виконавчий директор Нафтогазу Юрій Вітренко, які підписували договори від імені України та Росії.

Переговори про підписання текстів контрактів проводили близько 4 діб поспіль. Українська сторона підписала угоду вдень 30 грудня у Відні, а російська вже ввечері, у Санкт-Петербурзі. Після підписання документів обома сторонами угода вважатиметься чинною.

Угоди про транзит газу підписали в межах домовленостей від 20 грудня у Мінську. Відповідно до них, Росія погодилася продовжити транзит газу через Україну терміном на 5 років з можливим продовженням контракту ще на 10 років. Натомість Україна погодилася поступитися частиною своїх вимог до Газпрому в межах арбітражів та антимонопольних розслідувань.

У 2020 році обсяг транзиту складе 65 мільярдів кубометрів газу, а у наступні 4 роки — по 40 мільярдів кубометрів. Для порівняння угодами про транзит газу, які діяли до кінця 2019 року, передбачено обсяг транзиту на рівні 60 мільярдів кубометрів (з можливістю збільшити транзитні потужності до 80-90 мільярдів кубометрів).

Загалом українська та російська делегації підписали наступні угоди:

  • міжоператорську угоду, яка визначає технічні питання взаємодії операторів газотранспортних систем України та Росії;
  • договір про організацію транзиту, який Газпром уклав з Нафтогазом (хоча повинен був укласти з Оператором ГТС України, однак саме Нафтогаз вирішили зробити посередником) — угода, у якій власне і йдеться про умови транзиту російського газу через Україну, терміни, обсяги тощо;
  • угода про відкликання позивних вимог Нафтогазу до Газпрому на 12,2 мільярда доларів до Стокгольмського арбітражу.