Перший удар ВРУ в спину Зеленському

ВРУ на прохання Володимира Зеленського зібралася на позачергове засідання, але діалог перетворився на критику нового президента і його перших дій на посаді. Про це повідомляють Публічні люди.

Депутати пообіцяли оскаржити рішення Зеленського про розпуск Ради і відмовилися навіть розглядати його пропозиції про внесення змін до виборчого законодавства.

Що пропонував Зеленський

Коли позачергова сесія парламенту почалася, то президентський законопроект ще навіть не був зареєстрований в Раді. Поки депутати виступали з заявами, законопроект поспіхом реєстрували і друкували. По суті, ніхто його не бачив і не вчитувався.

Зеленський запропонував проводити вибори за пропорційною виборчою системою з закритими партійними списками і знизити прохідний бар`єр до парламенту до 3%.

Згідно з пояснювальною запискою, законопроект пропонував скасувати мажоритарну систему, оскільки "на виборах в одномандатних виборчих округах поширені прямий і непрямий підкуп виборців, зловживання адміністративним ресурсом, спроби спотворення результатів волевиявлення".

Необхідність зниження прохідного бар'єру пояснюють тим, що "високий виборчий бар'єр перешкоджає оновленню політичних еліт і появи нових облич в парламенті".

"Погоджуючись з необхідністю впровадження на виборах народних депутатів пропорційної виборчої системи з відкритими партійними списками ... варто відзначити, що дострокове припинення повноважень Верховної Ради і 60-денний термін для обрання нового складу парламенту не залишає шансів на впровадження цієї системи на позачергових виборах народних депутатів", - йдеться в пояснювальній записці.

Саме тому, на думку президента, ці вибори повинні проводитися за пропорційною виборчою системою з закритими партійними списками.

При цьому на своїй інавгурації Зеленський вимагав від депутатів саме прийняття законопроекту про відкриті партійні списки.

На сайті Ради був зареєстрований альтернативний законопроект №10319-1 групи народних депутатів, який пропонує змінити виборчу систему на пропорційну з відкритими списками.

Що відповіли депутати

У Блоці Петра Порошенка заявили, що партійні списки повинні бути відкритими, а не закритими.

"БПП не голосуватиме за цей законопроект", - сказав голова фракції Артур Герасимов.

У групі «Відродження» зажадали відкритих списків і висловилися проти підтримки, запропонованого Зеленським законопроекту.

«Народний Фронт», «Воля Народу» і Радикальна партія також висловилися проти пропозицій Зеленського. Олег Ляшко і зовсім назвав нового президента узурпатором і порівняв його з Віктором Януковичем: «Ми йдемо в опозицію до узурпатора Зеленського».

В Опозиційному блоці заявили, що підтримають тільки зміну виборчого законодавства на відкриті списки.

Підтримали пропозицію Зеленського тільки фракції Самопоміч і Батьківщина.

У підсумку законопроект Зеленського Рада не внесла навіть в порядок денний сесії. За проголосували лише 92 депутати.

Тобто дострокові парламентські вибори пройдуть за старою виборчою системою, якщо взагалі відбудуться.

Питання з розпуском Ради

Голова Верховної Ради Андрій Парубій заявив, що указ про розпуск парламенту суперечить чинній Конституції і він буде оскаржений в Конституційному суді.

"Вчора у нас відбулися консультації голів фракцій з президентом України Зеленським. Близько 5 разів я ставив питання президентові України, на якій підставі він планує підписати указ про розпуск парламенту. Я вимагав, щоб була стенограма і почув тільки одну відповідь, що він вважає, що коаліції не існує вже два роки ", - сказав він.

"Я не знайшов серед його повноважень (президента України в Конституції - ред.) повноваження встановлювати або стверджувати про існування коаліції. Як, до речі, і таких рішень не має голова Верховної Ради ", - зазначив Парубій, додавши, що для нього важливим є факт, коли 17 травня 2019 року коаліція оголосила про свій розпуск.

Спікер підкреслив, що указ президента не може зупинити ні Верховна Рада, ні її голова.

"Може тільки суд визначити його відповідність Конституції. Я знаю, що народні депутати планують подати звернення до Конституційного суду і я підтримую цю ініціативу народних депутатів ", - сказав він.