Рада ухвалила законопроєкт про викривачів корупції

Верховна Рада ухвалила у другому читанні і в цілому законопроєкт №1010 про викривачів корупції. Про це повідомляє пресслужба парламенту.

Документ підтримали 252 депутати.

Він передбачає зміни до закону «Про запобігання корупції» і вводить поняття «викривачів» — громадян, які повідомляють про можливі факти корупційних правопорушень.

Повідомляти про корупцію та інші порушення громадяни можуть анонімно до Національного агентства з питань запобігання корупції, телефонуючи на «гарячу лінію» або електронним листом. Під час обговорення до ухвалення рішення саме пункт про анонімність викривачів викликав найбільше суперечок серед депутатів, оскільки це створює загрозу наклепу. Також анонімність дає можливість людям створювати проблеми іншим людям з особистих міркувань, повідомляючи про корупцію, яка не відповідає дійсності. Однак комітет парламенту з питань антикорупційної політики відстояв збереженні анонімності.

Після отримання скарги агентство зобов'язане перевірити усі факти, про які йдеться у повідомлені, та отримувати пояснення від чиновників, про яких повідомив викривач. Результати перевірки мають повідомити викривачу упродовж трьох днів після її завершення.

Викривачі можуть претендувати на грошову винагороду за повідомлення про корупцію, якщо розмір хабаря або збитків, завданих державі від факту корупції становить не менше 5000 прожиткових мінімумів (близько 9,6 млн грн).

Винагорода може становити до 10% від суми відшкодованих збитків або розміру неправомірної вигоди, але не може перевищувати розмір 3000 мінімальних заробітних плат (близько 12,5 млн). Рішення про винагороду викривачу ухвалює суд.

Крім того, викривачам гарантують безкоштовну правову допомогу; захист у разі загрози життю та здоровʼю та відшкодування витрат на адвоката.