Київ планує запросити Росію на Кримський саміт - Джапарова

У Києві планується проведення Кримсого саміту, на який отримають запрошення представники Російської Федерації.

Про це заявила виданню Euroactiv перша заступниця міністра закордонних справ Еміне Джапарова.

Вона розповіла про нову ініціативу України "Кримська платформа" по залученню уваги міжнародної спільноти до окупації Криму Росією.

"Кримська платформа" є частиною української стратегії деокупацію Криму, яка почалася з моменту анексії півострова Росією навесні 2014 року", - повідомила дипломатка.

Очікується, що "Кримська платформа" буде працювати на кількох рівнях. Перший - вищий політичний рівень, до якого приєднаються глави іноземних держав. Другий - рівень міністрів закордонних справ і міністрів оборони. Третій - міжпарламентський рівень. І четвертий - це рівень експертів.

За словами Джапарової, найяскравішою подією ініціативи є «Кримський саміт», зацікавленість до участі в якому висловили ряд країн, в їх числі Туреччина, США та країни Балтії.

Крім того, заступниця голови МЗС підкреслила, що на відміну від Східної України, яка знаходиться в центрі уваги міжнародної спільноти, завдяки так званому "нормандського формату", що об'єднує Францію, Німеччину та Росію, такої платформи, що охоплює Крим, не було.

«Для нас дуже важливо винайти новий інструмент, щоб повернути Крим», - сказала вона, висловивши сподівання, що ЄС підтримає цю ініціативу.

Відзначається, що країни ЄС розділилися в підходах до російських відносин. У той час як східні країни, такі як Польща, зайняли антиросійську позицію, інші країни, такі як Греція, Італія і Франція, підтримують добрі стосунки з Москвою.

«Для нас не принципово, щоб всі європейські країни були на борту, приїхали до Києва, для нас головне - запустити формат. Всі великі справи починаються з малого. Отже, приступимо», - підкреслила Джапарова.

Українська дипломатка повідомила, що Київ також планує запросити за стіл переговорів Росію.

«Якщо вони приїдуть, ми будемо щасливі, ми задамо всі питання, які у нас є, тому що Росія несе відповідальність за ситуацію з порушеннями прав людини в Криму. Було б добре обговорити, як Росія може деокупувати Крим. Дива трапляються, і якщо вони почнуть демонструвати цивілізовану позицію, ми готові це обговорити», - сказала вона.

Як зазначила Джапарова, дата проведення саміту ще обговорюється, попередньо - 21 травня 2021 року.