Офіс генпрокурора відкрив кримінальне провадження щодо незаконного вивезення ікони з Луганська

Офіс генерального прокурора відкрив кримінальне провадження щодо незаконного вивезення до Боснії та Герцеговини старовинної української ікони.

Про це заявив речник Міністерства закордонних справ Олег Ніколенко, передає Укрінформ.

В МЗС заявили, що те, що ікона походить з української території, є незаперечним фактом.

Раніше президент Боснії і Герцеговини Мілорад Додік заявив, що може повернути ікону Україні, якщо українська сторона доведе, що шукала її до того, як її подарували главі МЗС Росії Сергію Лаврову. За його словами, Україна ніколи не порушувала питання про повернення ікони.

За словами Ніколенка, МЗС України відкидатиме умови й ультиматуми, які ставить Додік.

«Ми очікуємо, що боснійсько-герцеговинська сторона не буде використовувати ікону у внутрішньополітичній боротьбі, а надаватиме сприяння в межах кримінального розслідування та експертизи і в її якнайскорішому поверненні до України», ㅡ заявив речник МЗС.

Також Ніколенко зазначив, що Україна та Боснія і Герцеговина є державами-учасницями Конвенції від 1970 року про заходи, спрямовані на заборону та запобігання незаконному ввезенню, вивезенню й передачі права власності на культурні цінності.

Згідно зі ст. 7 цього документа держави-учасниці Конвенції зобов’язуються забороняти ввезення культурних цінностей, викрадених із музею або релігійної та світської історичної пам’ятки. На вимогу іншої держави-учасниці країна має вживати відповідних заходів для виявлення та повернення будь-якої подібної культурної цінності.

Нагадаємо, 14 грудня Мілорад Додік на зустрічі з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим подарував йому 300-річну позолочену ікону, що має штамп УРСР.

МЗС Боснії отримало ноту протесту від України та передало інформацію про це до прокуратури. Українська сторона вимагає розслідування та додаткової інформації щодо ікони, яку вивезли з окупованого Луганська.

У Міністерстві культури України змогли з'ясувати, що печатка на зворотній стороні ікони ㅡ штамп Одеської крайової комісії (1926-1930 рр.), тобто є знаком власності держави Україна.

Згодом у МЗС Росії заявили, що українську ікону передали назад до посольства Боснії та Герцеговини та рекомендували задіяти доступні правові механізми для з'ясування всіх обставин цієї справи, включаючи походження згаданого артефакту.