Призовий фонд Нобелівської премії збільшили до мільйона доларів

Цього року лауреати Нобелівської премії зможуть отримати по 10 млн крон (приблизно 1 мільйон доларів) призових коштів. Це означає, що кожен із переможців отримає на 110 тисяч доларів більше, аніж нобеліанти минулого року. Про це повідомляє Reuters з посиланням на главу фонду Ларса Хейкенстена.

Всього суму грошового призу збільшили на 1 млн крон (приблизно 110 тисяч доларів). Причина проста — у фонді кажуть, що зараз мають більш стабільний капітал, ніж раніше. 

«Рішення прийнято у зв’язку з тим, що наші витрати та сума капіталу знаходяться в стабільному співвідношенні», - сказав Хейкенстен.

Фонд Нобеля виділяє грошові призи для переможців премії ще з 1901 року. Для цього засновник премії Альфред Нобель залишив фонду близько 31 мільйона крон (це 94% всіх його заощаджень).

Розмір призу змінювався з часом, залежно від фінансової ситуації в організації. Перші виплати переможцям премії досягали всього 150 тисяч крон (майже 17 тисяч доларів). У 1981 році приз вперше досяг мільйону крон. У 2000 році вона збільшилася до 9 млн крон (приблизно 890 тисяч доларів), а в 2001-му - до 10 млн, однак через глобальну кризу 2008-2009 років призові виплати були скорочені до 8 млн крон в 2012 році, а в 2017-м знову збільшилися до 9 млн крон.

Нобелівська премія — міжнародна нагорода, якою щорічно відзначають за видатні наукові дослідження, винаходи та внесок у розвиток суспільства. Всього у премії п’ять категорій: «фізика», «хімія», «медицина або фізіологія», «література» та «премія миру». 

Потрапити до списку Нобельських лауреатів доволі складно. Кандидата мають право рекомендувати тільки чинні та колишні члени норвезького Нобелівського комітету, радники, призначені Нобелівським інститутом, члени національних парламентів та урядів різних країн, члени Міжнародного арбітражного суду в Гаазі, а також лауреати Нобелівських премій.

Цього року нагородження заплановане на 9 жовтня, вперше в історії воно відбудеться в режимі онлайн.