Росія намагається внести до списку ЮНЕСКО кримські об'єкти - Мінкульт України

Російська Федерація хоче внести до списку світової спадщини ЮНЕСКО кримські культурні об'єкти, які належать Україні. Так Росія намагається закріпити за ними право власності. Про це заявила заступниця міністра культури та інформаційної політики України Світлана Фоменко, передає Укрінформ.

За її словами, пам'ятки національного значення, розташовані в Криму, не були внесені до реєстру нерухомих пам'яток України до окупації півострову Росією. Така ж ситуація і з пам'ятками місцевого значення та обліком культурних цінностей у музеях.

Україна внесла у список ЮНЕСКО лише один об'єкт із Криму до його окупації — Херсонес Таврійський. Ще кілька, наприклад, Бахчисарайський палац, обсерваторії, Генуезька фортеця, вона планувала подати і розробляла для них так звані номінаційні досьє — обґрунтування того, чому об’єкт потребує міжнародного захисту.

Як зазначила заступниця міністра культури, до окупації Криму Росією усі пам'ятки національного значення, які є на півострові, не були внесені до реєстру нерухомих пам'яток України. Вони обліковувалися ще за законодавством, яке діяло до набрання чинності закону про охорону культурної спадщини. Це дає окупантам можливість маніпулювати та маскувати порушення — українській стороні часто не вистачає аргументів і фактів про те, що відбувається на території Криму.

За словами Фоменко, не краща ситуація і з музейними експонатами, яких на момент окупації Криму налічувалося 1,2 мільйона. Нині їхня доля невідома. Окрім захоплених пам'яток, російська влада також претендує на власність новознайдених культурних об'єктів.

Після окупації Криму Росія взяла всі об’єкти культурного й історичного значення цієї території під свою юрисдикцію. Україна наполягає на тому, що ці об'єкти є власністю українського народу, і просить взяти їх під захист ЮНЕСКО.