У колишньої української військової, яка перейшла на службу Росії, забирають квартиру в анексованому Криму

Підконтрольний Кремлю уряд Севастополя та Міноборони Росії судяться з жителькою міста за квартиру, ключ від якої у 2007 року їй особисто вручив президент України Віктор Ющенко.

Про це пише Радіо Свобода.

Так, жителька Севастополя - Тетяна Шевчук - колишня українська військова. У 2007 року після одинадцяти років служби у Військово-морських силах України, старший матрос та мати трьох дітей, отримала окреме службове житло.

«Це був дуже радісний день. Президент Ющенко вручив мені ордер на квартиру», – згадує жінка.

Проте у 2014 року вона зламала присягу на вірність Україні й перейшла на службу Росії. Нове керівництво частини називало таких людей «зрадниками».

«Після приєднання до Росії я продовжила служити в збройних силах РФ. Наша частина перейшла у підпорядкування "Бельбеку" (військового аеродрому, – ред.), льотної авіації. Усе керівництво прийшло з Ростова. Ми вважалися інтегрованими. На нас весь час говорили: "Інтегровані, зрадники батьківщини"», – зазначила Тетяна.

Та наприкінці 2014 року вона травмувала спинний та головний мозок, зазнала перелому основи черепа та шийних хребців. Травми призвели до інвалідності.

«Попри те, що у мене в медичній книжці було написано: "Старший матрос не може виконувати службові обов'язки", – начмед частини сказав: "Мене це взагалі не цікавить, одягайте форму і виходьте на шикування". Мені стало на службі погано, викликали швидку допомогу, а наступного дня мене вже забрали з інсультом у госпіталь», – розповідає жінка про події.

За її словами, в російських збройних силах їй відмовляли в оформленні інвалідності, наполягали, щоб вона або виконувала обов’язки, або писала рапорт на звільнення. Тетяна Шевчук прийняла рішення звільнитися зі служби.

Росія обіцяла військовим, які перейшли на її бік, врахувати роки служби в українській армії. У Тетяни їх було понад 17 і ще півтора року в російських збройних силах.

Після звільнення вона мала право отримати житло або грошовий сертифікат. Нічого з цього не дали. Тетяна та її діти залишилися у службовій трикімнатній квартирі, ордер на яку їй вручав президент Ющенко. Тоді вона почала оформляти квартиру у власність. 

Але у 2014 року підконтрольна Кремлю влада Севастополя «націоналізувала» все державне українське майно, зокрема і квартиру Тетяни.

«2017 року я отримала документи, що квартира є власністю міста. Через суд я оформила договір соціального найму, оскільки на той момент Міністерство оборони (Росії, – ред.) житлом мене не забезпечило», – пояснює колишня українська військова.

Далі оформити житло у власність не вийшло.

«У січні 2019 року влада Севастополя передала весь (багатоквартирний, – ред.) будинок у власність міноборони Росії», – каже Шевчук.

Наразі жінка судиться з владою Севастополя та російським Міноборони. Вимагає визнати, що квартиру, де вона проживає, незаконно перевели у службове житло. Російські військові вважають цю квартиру відомчою.

«Вони вимагають звільнити житло, кажуть, що для мене та моєї родини ні в Севастополі, ні в Криму житла немає», – розповідає Тетяна.

Як зазначається, міноборони Росії пропонувало жінці з інвалідністю квартиру меншої площі та в протилежному кінці міста. Але вона відмовилась.

«Під час переходу (на службу Росії, – ред.) говорили: "Не переживайте, ви не будете нічим утиснуті. Вас ніхто не виселятиме з житла". Але виходить, що ми як люди третього сорту», – підсумувала Шевчук.

Тепер влада Севастополя та російське Міноборони намагаються довести у суді, що Тетяна не має права орендувати квартиру, в якій проживає. Та якщо в них вийде – родину виселять.

Коментуючи «націоналізацію» державного майна на анексованому півострові, в прокуратурі АР Крим та міста Севастополя зазначили, що триває розслідування.