У водах головних річок України зафіксовали сліди "ковідних" препаратів - Мінекології

У головних водних басейнах України виявили наявність залишків медичних препаратів, які застосовуються в лікуванні COVID-19.

Про це в етері телеканалу "Дом" заявив заступник міністра екології та природних ресурсів України Михайло Хорєв.

Він повідомив, що недавно було проведено первинний аналіз (скринінг) трьох головних річок, води яких використовуються для водопостачання населення — Дніпра, Дністра і Сіверського Дінця.

"Перевіряли воду на 3200 речовин — це цільовий скринінг, тобто коли у вас є конкретний перелік і ви шукаєте. А також вода досліджувалася на 64 000 речовин — це просто припущення, що вони можуть бути чи ні. Згідно з результатами, дійсно, якісь забруднювальні речовини є", — сказав Хорєв.

Так, екологи з'ясували, що в українських водах відзначається дуже велика кількість цинку.

"І зараз ми вивчаємо — залежить це від сезону чи ні. І вже є припущення, що це взагалі природний стан, що води України просто містять підвищений вміст цинку. Бо скрізь, де здійснювали скринінг, — Сіверський Донець, Дніпро, Дністер — у всіх пробах перевищення цинку. Ось таке спостереження", — розповів заступник міністра.

Крім того, за його словами, у невеликій кількості виявлені пестициди та метали. Водночас у воді фактично немає ртуті.

"Це дуже добре. А в європейських річках є така проблема, і вони з цим активно борються", — додав Хорєв.

Також дослідження показали, що у воді є фосфати, які застосовуються під час виробництва мийних засобів, та залишки фармпрепаратів.

""Ковідних" препаратів дуже багато. Те, що входить саме до "ковідного" протоколу, саме ці речовини зараз у нас у воді. Ми це фіксуємо. Ми ж з вами вживаємо таблетки. Велика кількість людей лікується, і це все потрапляє туди", — зауважив заступник міністра.

Він також додав, що "ковідна" тенденція — це не особливість України, у водах Європи та ж проблема.

"У Європі відбувається те саме... Європейці чітко оцінюють: якщо фармпрепарати трапляються у воді — це значить, що погано, недостатньо працюють очисні споруди", — сказав Хорєв.

Втім, за його словами, скринінг трьох головних водних басейнів показав, що в порівнянні з країнами Європи "у нас не найгірша ситуація", зокрема через те, що у нас дуже мало промислових об'єктів.

Заступник міністра запевнив, що 70% проблем, пов'язаних із якістю води, "лікуються" будівництвом або модернізацією чинних очисних споруд.

"Фактично, головний забруднювач на сьогодні — це людина, тобто стічні води водоканалів. Ми щороку публікуємо топ-100 найбільших забруднень, там 70% — це водоканали. Бо в них неефективні очисні споруди, на жаль", — підсумував Хорєв.