Amnesty International звинувачує українську армію в наражанні на небезпеку цивільних

Правозахисна організація Amnesty International у доповіді заявила, що українські військові у спробі відбити російських окупантів наражають на небезпеку цивільне населення. 

Про це вказано на сайті організації.

Так, з квітня по липень експерти аналізували російські удари у Харківській, Миколаївській областях та на Донбасі. Фахівці проінспектували місця бойових дій, опитали тих, хто вижив, свідків і родичів жертв нападів, а також проаналізували зброю.

«Під час цих розслідувань Amnesty знайшла докази того, що українські війська завдавали ударів із житлових районів, а також базувались у цивільних будівлях у 19 містах і селах регіонів», — йдеться у звіті.

За даними організації, ЗСУ нібито створюють бази та розміщують озброєння в житлових районах, зокрема у школах і лікарнях. Це, мовляв, порушує міжнародне гуманітарне право, оскільки перетворює цивільні об'єкти на військові цілі.

Багато російських ударів, які організація задокументувала в останні місяці, були здійснені невибірковою зброєю, зокрема забороненими касетними боєприпасами або іншою вибуховою зброєю з великою зоною дії. Також використовували керовану зброю з різними рівнями точності. У деяких випадках зброя була досить точною, щоб націлюватися на конкретні об'єкти.

«Практика українських військових щодо розміщення військових об’єктів у населених пунктах жодним чином не виправдовує невибіркові атаки росії», — вказує Amnesty International.

Там кажуть, що всі сторони конфлікту повинні завжди розрізняти військові цілі та цивільні об’єкти та вживати заходів (наприклад, під час вибору зброї) для мінімізації шкоди для цивільних. Невибіркові атаки, які вбивають чи ранять цивільних, завдають шкоди цивільним об'єктам, є воєнними злочинами, наголосили в організації.

В Amnesty кажуть, що міжнародне гуманітарне право конкретно не забороняє сторонам конфлікту базуватися в школах, де не відбувається навчання.

Однак військові зобов’язані уникати використання шкіл, які розташовані поблизу приватних або багатоквартирних будинків цивільних, без нагальної військової потреби.

«Якщо вони це зроблять (розташуються у школах — ред.), вони повинні попередити цивільних і, якщо необхідно, допомогти їм евакуюватися. Здається, цього не сталося у випадках, які розглядала Amnesty International», — йдеться у звіті.

У коментарі Громадському український офіс правозахисної організації Amnesty International заявив, що не брав участь у підготовці та поширенні доповіді, у якій ідеться, що українська армія наражає цивільних на небезпеку.

«Український офіс не брав участі ані в підготовці, ані в розповсюдженні цієї інформації. За правилами організації, під час збройних конфліктів та воєн документуванням порушень і злочинів займається виключно Департамент реагування на кризи», — пояснила речниця «Amnesty International Україна» Катерина Мітєва..

Натомість від початку повномасштабної війни український офіс Amnesty International адвокатує питання розслідування Україною та іншими державами воєнних злочинів росії, скоєних в Україні, зазначають в офісі.

«Як міжнародна організація Amnesty International займається розслідуванням і документуванням воєнних злочинів усіх сторін, які беруть участь у війні. З 24 лютого дослідники та дослідниці організації задокументували десятки воєнних злочинів на території України і довели, що вони були скоєні саме російськими військовими», — кажуть в організації.

У пресслужбі наголошують, що потрібно розрізняти воєнні злочини та порушення міжнародного гуманітарного права (МГП), яким регулюють закони та звичаї війни. Лише найтяжчі порушення МГП вважаються воєнними злочинами й потребують притягнення винних до кримінальної відповідальності.

«Команда Департаменту реагування на кризи Amnesty International не зафіксувала жодного воєнного злочину українських військових», — заявили в «Amnesty International Україна».

Загалом же дослідники та дослідниці правозахисної організації фіксують воєнні злочини на основі детального аналізу та верифікації всіх доступних фото- і відеодоказів, свідчень очевидців, даних радарів та супутникових знімків. Якщо є доступ до об‘єкта, на місцях оцінюються залишки зброї та ступінь і характер руйнувань.

Міністр закордонних справ України Дмитрій Кулеба назвів доповідь несправедливою.

«Така поведінка не про пошук і не донесення миру правди, це про створення фальшивого балансу між злочинцем і жертвою, між країною, яка тисячами знищує громадянське населення, руйнує міста та території країни, яка відчайдушно захищається. Тому, будь ласка, припиніть займатися створенням хибної реальності, де у вас у чомусь винні», — сказав він.

Міністр оборони Олексій Резніков також відреагував на звіт організації. Він назвав «збоченням» будь-які спроби поставити під сумнів право українців опиратися діям росії.

"Будь-які спроби навіть побіжно зрівняти неспровоковану російську агресію та український самозахист, як це зроблено в матеріалі Amnesty International, - це свідчення втрати адекватності та спосіб знищити свій авторитет", - написав він.