Археологи з усього світу виступили проти реконструкції Афінського акрополя

Десятки археологів, професорів університетів та громадських діячів з усього світу підписали відкритий лист, де вимагають скасувати рішення про реконструкцію акрополя в Афінах, який є об'єктом всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Про це пише Artnet News.

Так, у листі підписанти просять Міністерство культури та спорту Греції припинити роботи з реконструкцію акрополя, щоб зберегти його історичну та культурну цінність.

Як зазначається, наприкінці жовтня 2020 року міністерство почало будівельні роботи, щоб зробити пам'ятку більш доступною для людей з обмеженими можливостями та реконструювати дорогу до акрополя. Зокрема, вони залили бетоном частину пішохідних доріжок.

Але після нововведень влади через проливні дощі у грудні частину територій затопило ㅡ тоді архітектори заявляли, що це «передбачуваний наслідок» нового мощення дороги. Окрім того, багато хто критикував те, як нова дорога виглядає з погляду естетики.

Однак, на цьому влада зупинятися не збиралась. У міністерстві анонсували, що реконструюють мармурові сходи, побудовані у 1 столітті нашої ери та «головний» вхід (Пропілеї).

У Мінкульті переконують, що так в акрополі відновлять дух час та автентичність пам'ятки, якщо люди будуть бачити її «з правильного ракурсу». До того ж реконструйований вхід забезпечить прохід для більшої кількості відвідувачів.

Підписанти ставляться до цього з критикою та кажуть, що всі зміни значно вплинуть на цінність Афінського акрополя.

Крім того, у листі вони зазначили, що роботи з реконструкції призведуть до низки технічних та експлуатаційних проблем.

Зокрема, вони вказують на те, що нове покриття знецінить природний ландшафт акрополя, а відкриття головного входу призведе до того, що люди будуть там купчитися і створять небезпеку для пам'ятки.

«Такі втручання суперечать міжнародно визнаним та усталеним принципам управління старожитностями і не мають нічого спільного з концепцією їх збереження. Навпаки, вони рівнозначні деградації, приховуванню та знеціненню найбільшого археологічного та художнього скарбу у сучасній Греції, якій людство довірило його збереження», ㅡ йдеться у листі.

Афінський акрополь — найвідоміший давньогрецький акрополь у світі. Він розташований у столиці Греції місті Афіни на пагорбі Акрополіс висотою 156 м над рівнем моря.

Афінський акрополь був офіційно проголошений провідною пам'яткою загальноєвропейської культурної спадщини 26 березня 2007 року.