Чехія вимагатиме від Росії компенсацію за вибухи у Врбетице

Чехія вимагатиме від Росії в якості компенсації не менше 1 мільярда крон (приблизно 47 мільйонів доларів) за вибухи на складах боєприпасів у Врбетице в 2014 році.

Про це повідомила міністерка фінансів Чехії Алена Шиллерова, передає Česká televize.

«Найбільш реальним способом, як видається, є міжнародна компенсація, згідно з міжнародним правом, тому що, якщо ми підемо шляхом, наприклад, відшкодування збитків через кримінальне провадження, на це піде дуже багато часу», — вважає Шиллерова.

Сума в 1 мільярд крон, ймовірно, не є остаточною. Губернатор Злінського краю (на території якого сталися вибухи) Радим Холіш заявив, що його регіон може виступити з вимогою додаткового відшкодування.

Низка депутатів Європарламенту та експертів вважають, що домогтися компенсації з боку Росії буде складно. Про це заявив і глава Європейського комітету нижньої палати чеського парламенту Ондржей Бенешик, однак він запевнив, що Чехія має спробувати отримати відшкодування.

Міністр закордонних справ Якуб Кулганек повідомив, що Чехія вже готує заявку на компенсацію. «Міжнародну відповідальність за протиправні дії влади РФ буде покладено на російську сторону після завершення та оцінки консультацій щодо цього питання з деякими з наших союзників», — зазначив міністр.

Нагадаємо, у жовтні та грудні 2014 року на складах у чешському місті Врбетице сталися вибухи. У період, коли стався перший вибух, на складі готували зброю для її відвантаження болгарському торговцеві Омеляну Гебреву. Чеські журналісти повідомили, що на складах була зброя, призначена, зокрема, для України та Сирії.

Причетними до вибухів влада Чехії вважає двох агентів Головного розвідувального управління Росії. Ідеться про Анатолія Чепігу і Олександра Мішкіна, яких також вважають причетними до отруєння родини Скрипалів.

Чехія вже оголосила обидвох агентів у розшук.