США повернуть в Україну єврейські артефакти, які незаконно вивезли під час Другої світової війни

Сполучені Штати планують передати в єврейські громади в Україні, Румунії, Словаччині та Угорщині артефакти, які незаконно викрали нацисти під час Другої світової війни.

Про це повідомляє Міністерство юстиції США.

Прокурори у Нью-Йорку вилучили з аукціонного дому 17 артефактів — єврейські похоронні сувої, рукописи та інші історичні предмети. В аукціонному домі не змогли надати документів, які підтверджують, що ці артефакти законно потрапили у США.

Історичні предмети датуються серединою 19-го століття. Вони належали єврейським родинам, які до Голокосту проживали в Україні, Румунії, Угорщині та Словаччині.

Прокурори у лютому 2021 року дізналися, що аукціонний дім у Нью-Йорку виставив на продаж 21 рукопис та сувої, які раніше належали єврейським родинам. Правоохоронці встановили, що власників артефактів зібрали в гетто, а потім депортували до «таборів смерті», зокрема до Аушвіца, де більшість із них загинули.

У цей час нацисти розграбували будинки та релігійні будівлі євреїв. До Сполучених Штатів предмети потрапили без законних документів, сказали прокурори.

Тож тепер США планує передати артефакти в Україну, Румунію, Угорщину та Словаччину нащадкам тих родин, які володіли рукописами та сувоями до Голокосту.

Як відомо, Аушвіц був одним із найбільших нацистських концтаборів, що існував із кінця травня 1940 року до січня 1945 року біля польського міста Освенцима. У концтаборі вбили щонайменше 1,1 мільйона людей, більшість із яких були євреями.

Наразі на місці концтабору розташований музей.