У Києві ввели мораторій на реконструкцію та ремонт історичних будівель ХІХ-ХХ століть

У столиці ввели мораторій на реконструкцію та/або капітальний ремонт зі зміною об’ємно-просторових параметрів історичних будівель ХІХ-ХХ століття з метою унеможливлення їх знищення.  

Рішення ухвалила Київська міськрада на засіданні 31 серпня.

За словами заступника міського голови Володимира Бондаренка, за останні три роки від Київської міської державної адміністрації до Міністерства культури та інформаційної політики України було направлено подання про занесення 1 542 пам’яток та щойновиявлених об’єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, але наразі включено лише 73 об'єкти. 

«Неможливо захистити будинки без статусу, досі 1 469 об’єктів не включені до реєстру, тому за дорученням Київського міського голови Віталія Кличка на засідання Київради внесено цей проєкт рішення на тимчасову заборону (мораторій) на реконструкцію та/або капітальний ремонт зі зміною об’ємно-просторових параметрів історичних будівель до повного дослідження та визначення історичної та культурної цінності цих об’єктів згідно із Законом України «Про охорону культурної спадщини». Історичні будівлі необхідно захистити від знищення, адже це архітектурна спадщина України», - зазначив Бондаренко. 

Також він додав, що це рішення буде сприяти створенню умов для захисту та охорони історичних будівель на період їх виявлення та дослідження, чіткого визначення охоронного статусу таких об'єктів, збереження історичної самобутності міста, захисту його традиційного характеру середовища, а також популяризації культурної спадщини.

Зі свого боку міністр культури Олександр Ткаченко зазначив, що його відомство підтримує мораторій. Але наголошує, що він є неповним.

«МКІП за мораторій, але з повним комплексом захисту історичного ареалу, що наразі не передбачено мораторієм КМДА. Цей мораторій пропонує не комплексний підхід, а частковий. Зокрема, містобудівні умови та обмеження не відкликаються. Що це означатиме для киян? Що будь-який забудовник у судовому порядку може легко обійти мораторій», - написав міністр у Telegram-каналі.