МОЗ опублікувало роз’яснення, що робити у разі радіаційної аварії

Міністерство охорони здоров'я опублікувало пам'ятку, що робити в тому разі, якщо у вашій місцевості трапилась радіаційна аварія.

Про це йдеться на сайті МОЗ.

Зазначається, що моніторинг радіаційного фону щодо дотримання всіх показників у нормі постійно здійснюється на рівні кожного регіону.

Станом на 6 серпня жодних відхилень не зафіксували.

МОЗ наголошує, що через терористичні дії російських окупантів українцям варто знати базові правила поведінки у разі надзвичайної ситуації будь-якого характеру: «Підготовлений — значить захищений. Це правило у час повномасштабної війни стало ще більш актуальним».

Який алгоритм дій?

Основне — потрібно залишатись у приміщенні або терміново до нього зайти, якщо ви на вулиці. Перебувайте в укритті — це може бути підвал або середина будівлі.

Радіоактивний матеріал осідає на зовнішній стороні будівель, тому найкраще триматись якомога далі від стін і даху будівлі. Варто також тримати поруч домашніх тварин, не дозволяйте їм гуляти на вулиці. Якщо можливо, залишайтеся в кімнаті без вікон та зовнішніх дверей, зачиняйте вікна і двері, ущільняйте отвори підручними засобами (скотч, змочена водою тканина тощо) та вимикайте системи вентиляції (кондиціонери або обігрівачі) у вашому будинку. Залишайтесь в укритті, допоки офіційна влада не надала інших вказівок. 

Стежте за офіційними джерелами інформації: ДСНС, поліція, місцева влада. Увімкніть телебачення, радіо, стежте за офіційними каналами місцевої влади. Якщо місцева влада та надзвичайники дають вказівки — виконуйте їх обов’язково. 

Знезараження себе

Зніміть верхній шар одягу — так ви позбудетеся до 90% радіоактивного матеріалу. Робіть це обережно, аби не розтрусити радіоактивний пил. Помістіть одяг у пластиковий пакет або герметичний контейнер, тримайте його якнайдалі від людей і домашніх тварин.

Помийтеся (якщо є така можливість). Прийміть душ із милом, голову помийте шампунем. Не використовуйте кондиціонери для волосся — вони можуть закріпити радіоактивний матеріал на вашому волоссі. Не тріть і не дряпайте шкіру, щоб радіоактивний матеріал не потрапив у відкриті рани. Якщо можливості прийняти душ немає, вимийте з милом під проточною водою руки, обличчя та відкриті частини тіла. Якщо доступу до води немає, скористайтеся вологими серветками, вологою тканиною. Зверніть особливу увагу на руки й обличчя, протріть повіки, вії, вуха.

Одягніть чисте вбрання. Допоможіть вашим рідним і близьким зробити всі вищеперераховані пункти. За можливості робіть це в рукавичках і масці чи респіраторі.

Що з водою та продуктами?

Поки рятувальники чи влада не повідомили про безпеку водопровідної води, лише вода в пляшках залишатиметься незабрудненою. Пакування захищає рідину всередині від радіоактивних речовин.

Кип’ятіння водопровідної води не позбавляє від радіоактивних речовин. Краще мати запас води у пляшках чи інших герметичних контейнерах. Напої в холодильнику теж безпечні для вживання. Вода в інших місткостях у вашому домі (унітаз, водонагрівач) не буде містити радіоактивних речовин. Водопровідну або колодязну воду можна використовувати для миття себе, а також пакувань із їжею та водою.

Навіть якщо водопровідна вода забруднена, її все одно можна використовувати для знезараження. Будь-який радіоактивний матеріал, який потрапляє у поверхневі або підземні води, розбавлятиметься водою до дуже низького рівня і буде безпечним для миття шкіри, волосся та одягу.

Харчі є безпечними, якщо зберігались у герметичних контейнерах (консерви, банки, пляшки, коробки тощо). Також безпечна їжа з холодильника та морозильної камери. 

Перед відкриттям протріть харчові контейнери вологою тканиною або чистим рушником. Те ж саме зробіть із кухонним приладдям перед використанням. Використану тканину чи рушник покладіть у поліетиленовий пакет або герметичний контейнер і залиште в недоступному місці, якомога далі від людей і тварин.

Коли варто приймати йодид калію? 

Йодид калію — це сіль, схожа на кухонну. В аптеках він найчастіше продається у формі таблеток. Він не вберігає людей від радіації, а захищає тільки щитоподібну залозу від упливу радіоактивного йоду. Якщо його приймати вчасно й у визначеному дозуванні, йодид калію блокує поглинання радіоактивного йоду щитоподібною залозою, що знизить ризик розвитку раку щитоподібної залози та інших її захворювань.

Йодид калію слід приймати, тільки якщо ви отримали таку вказівку від органів влади чи ДСНС. Приймати йодид калію для «профілактики» без потреби — неприпустимо. Це може зашкодити вашому здоров’ю. Також важливо, що йодна профілактика здійснюється одноразово. Тобто вживання йоду зараз не має жодного сенсу.