АМКУ оштрафував Укрзалізницю на 18 млн гривень

Антимонопольний комітет оштрафував Укрзалізницю на понад 18,2 млн гривень за стягування окремої плати за обслуговування вантажів на малодіяльних станціях.

Про це повідомили у пресслужбі АМКУ.

«АТ «Українська залізниця» сплатило накладений Антимонопольним комітетом України штраф та припинило порушення, що полягало у стягуванні окремої плати за обслуговування вантажів на малодіяльних станціях. Розмір штрафу склав 18 282 400 грн», - йдеться у повідомленні.

Під час розслідування Комітет встановив, що займаючи у 2018-2020 роках 100 % монопольне становище на ринку перевезення вантажів залізничним транспортом у межах країни, компанія вирішила самостійно визначити малодіяльні вантажні станції.

Так, Укрзалізниця створила відповідний перелік станцій, на основі якого одноосібно, без прохання вантажовласників та без визначення з ними методів погодження тарифу, ініціювала підписання зі своїми клієнтами додаткових угод до договорів про надання послуг з перевезення вантажів з/на малодіяльні станції. Підписання цієї угоди було безальтернативною умовою надання клієнтам залізниці послуг перевезень.

Такі дії Укрзалізниці створювали для суб’єктів господарювання нерівні умови отримання послуги. Оскільки клієнти, які користувалися так званими малодіяльними станціями, сплачували більшу вартість за обслуговування вантажів, порівняно з тими клієнтами, які цими станціями не користувалися. 

Така схема діяла з січня 2019 року по вересень 2020 року.

«Цю послугу неможливо було б запровадити за умов існування значної конкуренції на ринку. У протилежному випадку суб’єкти господарювання мали б змогу відмовитись від підписання додаткової угоди, адже це призводило до суттєвого збільшення їхніх витрат», - наголосили в АМКУ.

Укрзалізниця оскаржила рішення Комітету у суді. Однак Господарський суд міста Києва у задоволенні позовних вимог відмовив повністю. Триває апеляційне провадження.