НБУ знизив облікову ставку до 16% та поліпшив прогноз інфляції на кінець року

Національний банк України встановив облікову ставку на рівні 16% та водночас залишив незмінними процентні ставки за своїми операціями з банками.

Про це повідомляє пресслужба Нацбанку.

Правління НБУ ухвалило рішення з 27 жовтня 2023 року встановити облікову ставку на рівні 16%, зрівнявши її зі ставкою за депозитними сертифікатами (ДС) овернайт. Таким чином Нацбанк модернізує свій операційний дизайн монетарної політики за системою «нижньої межі».  

Ставки за іншими операціями НБУ з банками встановлені таким чином: ставка за тримісячними ДС дорівнюватиме «обліковій ставці + 4 в. п.» (20%), а за кредитами рефінансування — «обліковій ставці + 6 в. п.». (22%). Отже, фактично рівні ставок за операціями НБУ з банками залишаться незмінними, зазначає Нацбанк.

Крім того, НБУ поліпшив прогноз інфляції на 2023 рік з 10,6% до 5,8%. Основна причина — вплив високих врожаїв на динаміку продовольчих цін.

Як зазначає Нацбанк, у 2024 році інфляція прискориться, хоч і залишиться на однознаковому рівні — 9,8%. Тимчасове пришвидшення зростання цін зумовлюватиметься низькою цьогорічною базою порівняння для вартості продовольчих товарів, збереженням тиску на витрати бізнесу, зокрема через збільшення зарплат, та прискоренням зростання адміністративно-регульованих цін. 

«Завдяки збереженню ставок за операціями НБУ з банками останні й надалі пропонуватимуть населенню ставки за гривневими депозитами, достатні для захисту заощаджень від інфляції», — зазначає НБУ.

За даними Центробанку, економічне зростання відновиться за підсумками 2023 року і триватиме надалі. Так, НБУ поліпшив прогноз зростання реального ВВП із 2,9% до 4,9% у 2023 році.

З-поміж причин — висока адаптивність бізнесу та населення, поліпшення прогнозів врожаїв, розширення альтернативних шляхів експортних постачань, а також суттєвіші обсяги бюджетних видатків.

За даними НБУ, у 2024 році економіка зросте на 3,6%, попри збереження високих безпекових ризиків. Цьому сприятиме подальша розбудова альтернативних шляхів постачань та збереження м’якої фіскальної політики. Водночас високі безпекові ризики й надалі обмежуватимуть інвестиції. Нацбанк припускає, що високі безпекові ризики зберігатимуться щонайменше до кінця 2024 року.