Україна та ЄС підписали угоду про отримання 5,27 млрд євро протягом наступних чотирьох років

Міністерка економіки Юлія Свириденко підписала фінансову угоду між Україною та ЄС, яка регулює отримання грантової допомоги в межах Ukraine Facility розміром 5,27 млрд євро протягом наступних чотирьох років.

Про це повідомили в Мінекономіки України.

Відповідне рішення про залучення грантової підтримки від ЄС ухвалили на засіданні уряду минулого тижня. Наразі Кабмін фіналізував домовленість.

За словами Свириденко, це остання угода, яка необхідна для того, щоб повністю запустити програму Ukraine Facility.

«Підписання Угоди щодо залучення грантової підтримки на 5,27 млрд євро протягом найближчих чотирьох років сприятиме стабілізації макроекономічної та фінансової ситуації в країні та забезпечить необхідні ресурси для підтримки ключових секторів економіки», — сказала міністерка.

Всього бюджетна підтримка в межах першого складника програми, включно з кредитними та грантовими коштами, становить 38,27 млрд євро.

Програма забезпечить надходження траншів відповідно до квартального графіка виконання індикаторів. Загалом у 2024 році Україна очікує отримати 16 млрд євро підтримки, з яких 3 млрд євро буде грантовою допомогою.

Ukraine Facility — програма багаторічної фінансової допомоги Україні від ЄС. Вона передбачає надання 50 мільярдів євро впродовж 2024–2027 років. Із цієї суми 39 мільярдів євро спрямують до держбюджету для посилення макрофінансової стабільності. Решта — спеціальний інвестиційний інструмент для покриття ризиків у пріоритетних секторах, покриття відсотків за кредитами тощо.

На початку лютого всі 27 лідерів Євросоюзу погодили цю програму, хоча, за даними ЗМІ, ЄС довелося піти на компроміси, щоб схилити до цього Угорщину.

Уряд України своєю чергою ухвалив план виконання умов для отримання цієї допомоги. Йдеться про європейські підходи до реформи державного управління, до боротьби з корупцією, до економічних та секторальних реформ у різних галузях: від енергетики до аграрної галузі.

Крім того, у документі прописані «наскрізні напрями», як-от «зелений» перехід, цифровізація та євроінтеграція.