Попри обіцянки Зеленського позбутися кумовства, «слуги» таки призначили родичів своїми помічниками - «Схеми»

Низка народних депутатів від президентської фракції «Слуга народу» призначили своїми помічниками дружин, братів та інших родичів. Перед виборами Володимир Зеленський обіцяв викорінити кумівство. Про це йдеться у розслідуванні програми «Схеми».

Найбільш оригінально таку ситуацію, як не дивно, прокоментував депутат Микола Тищенко, до речі, кум глави Офісу президента Андрія Єрмака.

«До кумівства? В Україні це наша національна ідея. Всі куми. Всі — без винятків. Адже в нас у нашій православній слов'янській історії так прийнято, що ми всі друзі навіть не через 5-те рукостискання, а через 2-ге. От у мене таке відчуття, що ми з вами (з журналістом, — ред.) також можемо кумами бути. Та ні, такого не може бути (що кумівства не буде, — ред.). Такого не може бути апріорі в Україні. У нас всі куми», - відповів Тищенко на запитання про своє ставлення до кумівства.

Якщо переходити до конкретики, то:

  • помічницями депутатів стали дружини братів депутатів Стефанчуків. Марина Стефанчук (жінка віце-спікера Руслана Стефанчука) допомагає Данилу Гетманцеву, Оксана Музика-Стефанчук — помічниця свого чоловіка Миколи Стефанчука;
  • Людмила Буймістер призначила помічником свого чоловіка;
  • У Юрія Корявченкова (Юзік) та Ігоря Василіва помічниці — їхні дружини;
  • Олександр Скічко, Георгій Мазурашу і Богдан Яременко — зробили помічниками своїх братів.

У всіх цих випадках йдеться про призначення на громадських засадах, тобто без зарплати. Однак і такий помічник отримує доступ до парламенту.

У Володимира Зеленського є перший помічник — Сергій Шефір, його бізнес-партнер по «Кварталу». У Шефіра є син Микита, який став помічником депутата Юрія Кісєля. Спочатку Шефір-молодший отримав зарплатню у 6 тисяч гривень, але згодом Кісєль вже попросив Раду про збільшення зарплати вчетверо — до 24 тисяч.

Крім цього, два місяці поспіль Шефіру виписували премію у 20 тисяч гривень. На запитання журналістів про причини призначення Шефіра та його здобутки, за які він отримав премії, Кісєль надіслав відписку із посиланням на норму закону про призначення помічників.

Максим Березін, «слуга народу» з Кременчука, на початку роботи парламенту спробував призначити помічником свого брата із зарплатою у 48 тисяч гривень. Оформлення родича на зарплату може вважатися порушенням закону через конфлікт інтересів.

Тому за 11 днів після подання заяви Березін її забрав і призначив брата помічником на громадських засадах.

За кілька тижнів до нового року за свій кошт депутат Березін попросив в апараті парламенту виготовити візитівки для брата — із золотистим логотипом на перламутровому папері.

«Слуга» Ігор Копитін пішов ще далі — крім призначення брата Володимира помічником народного депутата, його ще зробили радником підкомітету з питань оборонної промисловості та технічної модернізації Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки. За дивним збігом, очолює цей комітет саме Ігор Копитін. Парламентар заперечує, що його брат є радником, але прес-служба Ради чому пише саме так.

Депутат Володимир Тимофийчук призначив помічником родича Богдана Тимофийчука і попросив для нього зарплату у 24 тисяч гривень. НАЗК назвало це порушенням закону, тому справа вже у суді.

Марина Нікітіна на другий день після складання присяги депутата попросила призначити чоловіка помічником-консультантом і встановити йому зарплату у 24 тисячі гривень. Пробув на цій посаді він пів року і отримав майже 100 тисяч гривень бюджетних коштів.

Зазначимо, шо навіть якщо помічник на громадських засадах і не отримує зарплатню, він може вільно ходити парламентом, має доступ до найвищих посадовців, за своїм посвідченням також може входити у приміщення центральних та місцевих органів влади.

Нагадаємо, 17 вересня Верховна Рада таки заборонила депутатам брати помічниками своїх родичів.