У Мюнхені погодили "12 кроків" для досягнення миру в Україні

На Мюнхенській конференції з питань безпеки 14 лютого Україні запропонували план дій для досягнення миру. Заява називається «Дванадцять кроків до більшої безпеки в Україні та євроатлантичному регіоні». В США кажуть, що вони повторюють тези Росії. Про це повідомляє американський аналітичний центр Atlantic Council, який посилається на оприлюднену заяву на офіційному сайті Мюнхенської конференції.

Зокрема, документ наразі доступний як на англійській, так і на німецькій версії сайту Мюнхенської конференції з питань безпеки.

В Atlantic Council зазначають, що її підписали зокрема голова Мюнхенської конференції з безпеки Вольфганг Ішингер, українські дипломати Василь Філіпчук, Олександр Чалий та Олексій Семеній, а від Росії — колишній очільник МЗС Росії Ігор Іванов.

Сторони погодили такі 12 кроків:

 1. Відновити Спільний центр контролю і координації (СЦКК), з якого у 2017-му вийшли представники Росії;
 2. Включити тему бойових дій до переговорів у «нормандському форматі» і розширити повноваження переговорників;
 3. Забезпечити доступ місії ОБСЄ до всієї території України та зробити КПВВ на Донбасі зручними і безпечними для цивільних;
 4. Розшукувати зниклих безвісти за участі правозахисних організацій та родин таких людей та за сприяння Міжнародного комітету Червоного Хреста та Міжнародної комісії з питань зниклих безвісти;
 5. Спланувати і реалізувати гуманітарні ініціативи, зокрема, щодо розмінування на Донбасі;
 6. Забезпечити масштабну відбудову Донбасу (умови мають бути обговорені на Дельфійському економічному форумі у Греції, а серед інвесторів може бути і Росія);
 7. Дослідити можливості щодо створення на Донбасі зони вільної торгівлі з ЄС і Росією;
 8. Підтримувати план дій щодо санкцій (виконання Мінських угод має зменшувати санкційний тиск на Росію);
 9. Усунути радіоактивні загрози (за цими даними, на Донбасі понад 1200 радіоактивних джерел, які раніше використовувались у промисловості, медицині і науці, але вичерпали терміни придатності – Тристоронній контактній групі та «нормандській четвірці» радять скласти план, що з цим робити);
 10. Почати новий діалог між євроатлантичними структурами щодо взаємної безпеки на базі Групи лідерів з питань євроатлантичної безпеки, куди входить і Росія;
 11. Визначити «сфери взаємодії» між ЄС і Росією;
 12. Запровадити «новий інклюзивний діалог щодо національної ідентичності», у якому мають бути враховані погляди сусідніх з Україною Польщі, Угорщини і Росії на історію та національну пам’ять, мову та досвід меншин.

Водночас в Atlantic Council повідомляють, що колишні дипломати США, чиновники і експерти оприлюднили спільну заяву, у якій розкритикували цей план. Вони переконують, що деякі пункти повторюють тезиси Кремля.

«Більшість з 12 рекомендацій, якщо вони будуть добросовісно виконуватися всіма сторонами, є конструктивними і можуть слугувати кроками для зміцнення довіри, і полегшити труднощі і страждання з якими стикається населення окупованого Донбасу або поблизу лінії розмежування. Але деякі з пунктів проблемні, а два з них повторюють пропозиції Кремля», — йдеться в повідомленні.

При цьому заявники зазначають, що «притаманні Кремлю терміни, можливо, використали, аби переконати членів російської еліти підписати заяву».

Як повідомляє Інтерфакс-Україна, у Міністерстві закордонних справ України заявили, що не підтримують тези, які містить документ «Дванадцять кроків до більшої безпеки в Україні та євроатлантичному регіоні». Там додали, що вони не відповідають офіційній позиції української держави.