Вчені вважають, що течія Гольфстрим може зникнути вже через 2 роки

Дослідники Копенгагенського університету виявили, що атлантична течія Гольфстрим, яка регулює клімат у Північній півкулі, може зникнути набагато раніше за попередні прогнози. Йдеться про період із 2025 до 2095 рік.

Про це повідомляє Live Science із посиланням на результати дослідження, опублікованого в журналі Nature.

Науковці зазначають, що згідно із цим дослідженням, течія Атлантичного океану, відома як Атлантична меридіональна перекидна циркуляція (AMOC), може зникнути в будь-який час, починаючи із 2025 року через зміни клімату. 

AMOC є течією, яка приносить теплу воду з Мексиканської затоки до Великої Британії, а також відповідає за м'які зими в Західній Європі. Водночас Гольфстрим є частиною цієї течії, зникнення якої спровокує різке падіння температури, загибель екосистем і шторми на всій планеті. 

Течії Атлантичного океану працюють як нескінченний глобальний конвеєр, який переміщує кисень, поживні речовини, вуглець і тепло всією земною кулею. Теплі південні води, які є солонішими та щільнішими, течуть на північ, охолоджуються та занурюються у воду на вищих широтах, виділяючи тепло в атмосферу. Потім вода повільно дрейфує на південь, знову нагрівається, і цикл повторюється. 

Проте зміна клімату сповільнює цей потік. Прісна вода від танення крижаних покривів зробила воду менш щільною та солоною, а останні дослідження показали, що течія є найслабшою за понад тисячу років.

За даними вчених, якщо циркуляція буде порушена, температура в Європі та Північній Америці може впасти на 5 градусів за Цельсієм протягом десяти років.

Співавтори дослідження кажуть, що результати стали для них неочікуваними, оскільки попередні дані від інших робіт вказували на набагато менш швидкі зміни. Вони також заявили про необхідність «негайно вжити заходів», оскільки вчені прогнозують 95% шанс краху AMOC, якщо сьогоденні викиди парникових газів збережуться на тому ж рівні. Там додають, що найімовірніше, це станеться у 2057 році, однак науковці не відкидають можливости, що колапс може настати вже через два роки.

Для дослідження вчені використали дані про температуру океану за останні 150 років, а потім об'єднали їх із новими інноваційними статистичними інструментами. 

Однак океанографи та експерти з клімату заявили, що дослідження має низку невизначеностей. Зокрема, професор наук про океан і клімат в Університетському коледжі Лондона Девід Торналлі каже, що попри тривожність даних, вони потребують детальнішого дослідження, оскільки в дослідженні існують припущення. 

Більш детально проблеми дослідження окреслила Йохем Мароцке, професорка кліматології та директорка Інституту метеорології Макса Планка в Гамбурзі. З її слів, попри майстерність математичних розрахунків, пов’язані з фізикою дані — «надзвичайно хиткі». 

«Вони ґрунтуються на припущенні, що колапс, показаний спрощеними моделями, правильно описує реальність, але ми просто не знаємо, і немає серйозного обговорення недоліків цих спрощених моделей», — каже професорка. 

Автори дослідження надалі планують оновити свої моделі, додавши туди дані за останні три роки. За їхніми словами, це звузить проміжок часу, коли має статися колапс AMOC.