Суддя Тандир, який збив нацгвардійця, хоче мобілізуватися

Святошинський райсуд Києва ще на два місяці продовжив термін дії запобіжного заходу судді Олексію Тандиру, якого звинувачують у ДТП на блокпості, що призвело до загибелі нацгвардійця. Сам він хоче мобілізуватися до війська.

Про це повідомляє «Суспільне».

Нагадаємо, опівночі 26 травня 2023 року тоді ще голова Макарівського районного суду Київської області Олексій Тандир наїхав на блокпості в Києві на 23-річного нацгвардійця. Він перебуває під вартою з 27 травня.

У четвер, 4 квітня, за клопотанням прокуратури запобіжний захід йому вкотре продовжили — до 2 червня.

Як пояснив прокурор Михайло Доманіцький, за цей рік ризики щодо зміни запобіжного заходу не зменшилися, тому прокуратура знову клопотала про тримання Тандира під вартою.

За словами Доманіцького,  головний ризик — що Тандир переховуватиметься від суду. Також прокурор упевнений, що суддя може незаконно впливати на покази свідків та експертів або на потерпілу сторону.

«Сторона обвинувачення враховує тяжкість покарання і вважає, що жоден інший більш мʼякий запобіжний не забезпечить виконання обовʼязків», — Доманіцький.

Натомість адвокат обвинуваченого Олег Юрченко не погоджується з цим. Наполягає, що «критично негативне ставлення» потерпілих до Тандира сформовано засобами масової інформації.

«Нагадаю, що частина свідків (...) підтвердила, що Олексій Тандир не був у стані алкогольного спʼяніння. Інша частина не бачила безпосередньо ДТП», — зазначив адвокат.

Водночас представник потерпілої сторони Павло Теслюк назвав цю ремарку адвоката «спекуляцією».

«Це спекуляція з боку адвокатів, адже для прикладу не всі показання свідків цитуються. Бо деякі звертали увагу, приміром, на наявність алкогольного спʼяніння у Олексія Тандира», — пояснив Теслюк.

Сам Тандир хоче вийти з-під варти через бажання мобілізуватися до війська. Уперше він заявив про це ще в грудні 2023 року.

Його адвокат зазначив, що суддя є офіцером запасу. Раніше Тандира визнали обмежено придатним у мирний час і придатним у воєнний. Проте у квітні ухвалили закон, який скасовує статус «обмежено придатний», а всі, хто його має, повинен повторно пройти військово-лікарську комісію.

«Суспільство сходиться на тому, що мобілізація має бути добровільна. Це питання виникло у мене як тільки справа була передана до суду. Я звертався до громадських організацій, які зв’язувалися з частинами. І одна з них дала згоду. Це бойова частина у Ніжині», — розповів Тандир.

«Суспільне» з посиланням на джерело в Офісі генерального прокурора повідомляє, що Доманіцький не планує подавати клопотання про мобілізацію Тандира.

За інформацією джерела, прокурору не вдалося отримати інформацію щодо придатності чи непридатності обвинувачуваного. 

«Якщо раптом він обмежено придатний, то він сидітиме в тилу. Крім того, не забуваємо про ризики, їх пан Доманіцький оголошує щоразу під час клопотання щодо продовження запобіжного заходу, а це зокрема і ризик переховування і ризик впливу на свідків», — зазначило джерело.

Зрештою, суд відмовив Тандиру у клопотанні про мобілізацію та залишив його у СІЗО ще на два місяці.