У Зеленського підготували тотальну перевірку: декому доведеться повернути виплати

Україні готують тотальну перевірку всіх, хто отримує будь-яку допомогу від держави: починаючи від пенсій і закінчуючи стипендіями. Під перевірку потраплять мільйони сімей. А ті, хто порушив правила, повинні будуть повернути гроші в бюджет. Про це повідомляє Обозреватель.

Відповідний законопроєкт зареєстрував голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політики, член "Слуги народу" Данило Гетманцев.

П'ять основних нововведень:

 • чиновникам доручать за допомогою автоматичної бази перевірити всіх, хто отримує допомогу від держави;
 • перевірка відбуватиметься в три етапи; останній може тривати ще три роки після того, як виплату скасували;
 • в єдину базу потрапить інформація про кожного, хто отримує гроші від держави; базу будуть постійно наповнювати новою інформацією;
 • якщо вдасться знайти порушення, ті гроші, які українці отримали незаконно, змусять повернути в бюджет;
 • чиновники можуть отримати інформацію навіть про залишок коштів на банківському рахунку пільговика.

Під верифікацію (перевірку) потраплять мільйони пенсіонерів, субсідіантов, студентів, матерів-одиначок і так далі.

Інформація про вас потрапить в єдину систему, і ваше матеріальне становище вивчать, якщо ви отримуєте:

 • пенсію, пільгу, субсидію, стипендію;
 • грошову виплату з державного бюджету;
 • грошову виплату з місцевого бюджету, Пенсійного фонду або Фонду соціального страхування.

У спеціальному реєстрі буде зберігатися анкета на кожного. Причому закон захищає зібрані дані. І якщо хто-небудь її передасть, наприклад кредитній організації для обробки потенційних клієнтів, або шахраям - за це доведеться нести відповідальність згідно із законом. Подібні реєстри існують в різних органах влади і зараз. Наприклад, уже створили реєстр субсідіантов. Різниця в тому, що в новій платформі будуть дані відразу на всіх, хто хоче допомогу від держави. Це спростить процедуру перевірки.

Отже, в реєстрі буде зберігатися така інформація про людину:

 • ПІБ, стать, місце і дата народження;
 • паспортні дані та ІПН (якщо він є);
 • де зареєстрований, і де насправді проживає;
 • дані з різних реєстрів (наявність авто, нерухомості і т. д.);
 • де і скільки банківських рахунків відкрито і скільки коштів на них зберігається.

Всього закон передбачає три етапи верифікації. Перший буде проводити орган, до якого ви звернетеся за матеріальної виплатою. Наприклад, управління соціального захисту. Вони приймуть заяву, візьмуть всі необхідні для виплати документи, внесуть інформацію в єдину базу і тут же отримають дані з неї.

Другий етап триватиме до тих пір, поки ви отримуєте гроші від держави. Наприклад, якщо зробили покупку на суму від 50 тис. грн (придбали машину), ця інформація потрапить до реєстру і ви позбудетеся права отримувати субсидію.

Третій етап - перевірка тих, хто вже не отримує гроші від держави. Наприклад, ви знайшли роботу і більше не потребуєте в виплати по безробіттю. Цей етап може тривати протягом трьох років після того, як гроші перестали виплачувати.

Чиновники, які знайшли порушення, передають інформацію органу, який проводить виплату. Ті ще раз перевіряють інформацію і приймають рішення про те, що гроші дійсно платили незаконно.

Тоді порушник зобов'язаний повернути все "зайве" державі. А якщо відмовиться - влада може через суд домогтися повернення незаконної матеріальної допомоги. Служителі Феміди розберуться в ситуації і можуть стягнути гроші.

А якщо ви не згодні з рішенням - також можна звернутися до суду і довести свою правоту.

Ідея проста: гроші держави - це спільні кошти всіх платників податків і розподілятися вони повинні справедливо. Якщо хтось бреше в декларації і заробляє "в конверті", то отримувати допомогу за рахунок того, що, може бути, заробляє менше, але чесно платить податки, він не повинен.

Тепер же законопроєкт, враховуючи абсолютну більшість "Слуги народу" в парламенті, можуть прийняти. Документ набуде чинності на наступний день після його публікації. А сама база і деякі положення - після створення технічної можливості.