Уряд пропонує запровадити гранти і пільгові кредити на навчання у вишах

Кабінет міністрів України погодив законопроєкт про зміни у фінансуванні здобуття вищої освіти з 2024 року. Зокрема, він передбачає, що студенти зможуть навчатись коштом державних грантів та пільгових кредитів.

Про це повідомляє Міністерство освіти та науки України.

Зазначається, законопроєкт покликаний розширити інструменти державного фінансування вищої освіти через розвиток принципу співфінансування з боку держави та фізичних (юридичних) осіб.

Це, зокрема, скасує звичне розділення на «бюджетників» і «контрактників». Частина студентів надалі навчатиметься безоплатно за державним або регіональним замовленням, яке сформують з урахуванням підтверджених потреб держави. 

Але планується, що ще більше студентів навчатиметься за системою співфінансування, коли частину коштів за них сплачуватиме держава у формі державного гранту або пільгового довгострокового кредиту, а інша фінансуватиметься за кошти фізичних (юридичних) осіб. Залишиться також можливість навчатися лише коштом фізичних та юридичних осіб.

«Зараз у системі вищої освіти є навчання «на бюджеті» і за контрактом. Ми пропонуємо змінити такий підхід, аби охопити державною підтримкою якнайбільше студентів», — пояснив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Очікується, що в разі ухвалення законопроєкту протягом наступних п’яти років частка вступників, які зможуть отримати повну або часткову державну фінансову підтримку для навчання на денній формі збільшиться на 40%.

У МОН зазначають, що розмір державного гранту залежатиме від результатів зовнішнього оцінювання знань та обраної вступником спеціальності.

Так, передбачається, що відмінні результати ЗНО/НМТ дозволять претендувати на державні гранти, які будуть повністю покривати вартість навчання за спеціальностями, що мають попит на ринку праці. Високі та середні результати ЗНО/НМТ — на його часткове покриття. Іншу частину студент співфінансуватиме власним коштом або матиме можливість отримати пільговий довгостроковий кредит.

Державні гранти планують виплачувати упродовж встановленого терміну навчання і можуть змінюватися залежно від рівня інфляції.

Як пояснили у міністерстві, такі зміни сприятимуть розвитку принципу «гроші ходять за студентом», що передбачає фінансування не закладів, а здобувачів освіти. Отримавши підтримку від держави, абітурієнт зможе вільно обрати університет, форму здобуття освіти та освітню програму.

Водночас система державного замовлення також збережеться. Вступникам на конкурсній основі нададуть можливість безоплатно здобувати освіту на місцях державного й регіонального замовлень.

Частину бюджетних місць виділять для вразливих категорій вступників, згідно із квотами. 

Правила розміщення державного замовлення в закладах вищої освіти зі специфічними умовами навчання та у військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти не зміняться.

Якщо Верховна Рада оперативно ухвалить законопроєкт, нова система грантів запрацює вже з вересня 2024 року. 

Водночас нова система пошириться лише на нових вступників.

За словами Шмигаля, зараз 60% студентів навчаються на контракті. Мета уряду — щоб навпаки, понад 60% студентів отримували різні види державної підтримки.