Будівлю «Квіти України» у Києві позбавили статусу пам’ятки
Окружний адміністративний суд Києва скасував наказ Міністерства культури та Департаменту охорони культурної спадщини про внесення павільйону «Квіти України» у столиці до реєстру пам’яток архітектури та монументального мистецтва.
Про це йдеться в рішенні суду.
Суд дійшов висновку про те, що павільйон на момент його набуття у власність інвестором не був зарахований до об’єктів культурної спадщини місцевого рівня. Тому власник мав усі права для отримання дозвільних документів на реконструкцію.
«[Реконструкція] була об’єктивно необхідна у зв’язку з перебуванням будівлі радянських часів значною мірою в аварійному стані (підтверджено науковим звітом) після тривалого використання попередніми власниками, орендарями, супермаркетом "Бджілка" та іншими підприємцями», — йдеться в рішенні суду.
Також у суді зазначили, що «суб'єкти владних повноважень» не врахували ні збитків підприємству, ні фактично шкоди будівлі. Оскільки, на думку суду, через рішення Міністерства та департаменту інвестор не зміг законсервувати та підготувати будівлю до зими.
Водночас активісти ініціативи «Зберегти "Квіти України"» зазначили, що розгляд справи «відбувався дуже швидко та за спрощеною процедурою».
«Отже, учасників справи про це навіть не мали повідомляти. Ми дізналися лише тому, що пильнували», — пояснили активісти.
Вони вважають, що тепер будівлю 1980-х років у стилі модернізму можуть перебудувати на скляний офісний центр.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи.
У Міністерстві культури та інформаційної політики заявили, що станом на 6 грудня будівля «Квіти України» залишається пам’яткою культури та має охоронний статус.
Також у Мінкульті додали, що чекають на рішення суду, щоб подати апеляційну скаргу.
«Ми наголошуємо, що припис МКІП було видано правомірно та з дотриманням норм Закону "Про охорону культурної спадщини" відповідно до повноважень МКІП. Відповідно до частини другої статті 30 Закону приписи органів охорони культурної спадщини є обов’язковими для виконання всіма юридичними та фізичними особами», — пояснили у відомстві.
Відомо, що будинок на Січових Стрільців, 49, у Києві збудували її у 1985 році. Його спроєктував на початку 1980-х років архітектор Микола Левчук для комунального підприємства «Квіти України» - інституції, яка професійно займалася дослідженням квітів.
Це був навчально-методичний павільйон із магазином, оранжереєю та дослідницьким центром. На першому поверсі продавали рослини, вище відбувалися виставки, ще в кількох приміщеннях були майстерні та курси флористики.
Теперішній власник будівлі запланував реконструювати її з перепрофілюванням на офісний центр із надбудовою та підземним паркінгом.