Депутати вирішили карати за прояви сексизму

До Верховної Ради України надійшли одразу два законопроєкти щодо запобігання проявів сексизму у суспільстві.

Відповідні проєкти закону №4598 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони проявів сексизму у суспільстві та №4599 про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо встановлення відповідальності за прояви сексизму у суспільстві зареєстровані 15 січня на сайті парламенту.

Ініціаторами обох документів є 10 депутатів, зокрема від «Слуги народу»: Олександр Качура, Галина Третьякова, а також глава партії Олександр Корнієнко, який торік разом з очільником фракції Давидом Арахамією потрапив у сексистський скандал, назвавши «корабельною сосною» одну з соратниць по фракції. Українська Гельсінська спілка з прав людини назвала це сексистським висловлюванням року.

Спершу депутати пропонують внести зміни до закону «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків». Статтю 1 цього закону хочуть доповнити визначенням сексизму:

Це будь-яка дія, жест, візуальний прояв, вимовлені або написані слова, практика або поведінка, в основі яких лежить ідея про те, що людина або група людей гірші через свою стать, та які проявляються в публічній або приватній сферах, у мережі Інтернет або поза нею і скеровані на (або спричиняють):

  • порушення власної гідності або прав людини чи групи людей;
  • сексуальну, психологічну шкоду або страждання особи чи групи осіб;
  • створення загрозливого, ворожого, принизливого або образливого середовища;
  • перешкоджання незалежності або повноцінному здійсненню прав людини з боку особи чи групи осіб; підтримку та посилення ґендерних стереотипів.

Серед напрямків забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків пропонують додати «недопущення сексизму та дискримінації за ознакою статі».

Також депутати пропонують перелік того, що не вважатиметься сексизмом:

  • спеціальний захист жінок під час вагітності, пологів та грудного вигодовування дитини;
  • обов'язкова строкова військова служба для чоловіків, передбачена законом;
  • різниця в пенсійному віці для жінок і чоловіків, передбачена законом;
  • особливі вимоги щодо охорони праці жінок і чоловіків, пов'язані з охороною їх репродуктивного здоров’я;
  • позитивні дії.

У законопроєкті не вказують, що таке позитивні дії, але в самому законі вже є визначення цього поняття. Це тимчасові заходи, які мають правомірну обґрунтовану мету для усунення юридичної чи фактичної нерівності між чоловіками й жінками.

Людині, яка вважає, що її дискримінували за статтю, може скаржитися до держорганів, Нацполіції, Уповноваженому парламенту з прав людини або до суду.

Також пропонується внести зміни до Кодексу про адмінправопорушення. До статті 173-2 про вчинення домашнього насильства пропонують додати «вчинення сексизму». За сексистські дії зможуть покарати:

  • штрафом від 10 до 20 неоподаткованих мінімумів — 170-340 грн;
  • громадськими роботами від 30 до 40 годин або адмінарештом до 7 діб.
  • за повторне порушення - штраф може бути від 340 до 680 грн, громадські роботи 40-60 годин або адмінарешт до 15 діб.